W dniach 25-26 kwietnia br. w nowoczesnym obiekcie targowym Expo Mazury w Ostródzie odbyła się druga edycja Mazury HoReCa. To impreza w północno-wschodniej Polsce, która tworzy przestrzeń zarówno dla branży hotelarskiej, jak i gastronomicznej. O jego oprawę kulinarną zadbał lider na rynku usług cateringowych w zakresie kulinariów eventowych – marka Deli Catering.

Nowością w tegorocznej edycji było poszerzenie hotelarsko-gastronomicznej tematyki o branżę piekarską, cukierniczą i lodziarską. Stąd tegoroczne Mazury HoReCa stanowiły okazję do przedstawienia w jednym miejscu i czasie szerokiej oferty produktowej i usługowej.

Obok prezentacji samych usług nie zabrakło także bogatego programu towarzyszącego. W strefie live cooking można było obejrzeć pokazy kulinarne takich znanych kucharzy, jak Kurta Schellera, Patryka Dziamskiego, Tomasza Purola czy Moniki Ignaciuk. Sporym zainteresowaniem cieszyły się także konkursy kulinarne dla profesjonalistów i uczniów szkół gastronomicznych. Całość wydarzenia poprowadził jeden z najbardziej rozpoznawalnych szefów kuchni w Polsce – Karol Okrasa.

O oprawę kulinarną Targów zadbał lider na rynku usług cateringowych w zakresie Kulinariów Eventowych – marka Deli Catering. Odpowiedzialna była za organizację, zaopatrzenie i obsługę wszystkich stref sprzedażowych, stref VIP oraz Gali dla 400 osób podsumowującej wydarzenie. Warto przypomnieć, że firma Deli Catering na początku roku podpisała umowę na wyłączność z Expo Mazury, gdzie współpraca dotyczy zarówno szeroko rozumianych usług cateringowych, jak i związanych z nimi usługami towarzyszącymi.

Expo Mazury to drugi co do wielkości w Polsce obiekt targowo-konferencyjny, położony w samym sercu Mazur – w Ostródzie, jednym z najbardziej znanych miast turystycznych na Mazurach.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ