Wyniki badań naukowców z Waszyngtonu sugerują, że osoby spożywające duże ilości żywności typu fast food narażone są na działanie szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych – ftalanów.

– Poziom ftalanów w organizmach ludzi, którzy regularnie jedzą fast foody, jest nawet o 40 proc. wyższy niż u pozostałej części populacji. Budzi to duży niepokój, ponieważ ftalany są odpowiedzialne za rozwój wielu poważnych problemów zdrowotnych u dzieci i dorosłych – zwracają uwagę autorzy badania.

Ftalany to powszechnie stosowane w przemyśle chemicznym sole i estry kwasu ftalowego. Najczęściej wykorzystuje się je do produkcji farb, lakierów, żywic i laminatów, ale też do wyrobu opakowań produktów spożywczych i kosmetycznych. Często używa się ich do tworzenia tacek i pojemników, w których sprzedawane, przechowywane i transportowane są popularne fast foody, a także do tworzenia elementów linii produkcyjnych w miejscach serwujących „szybkie jedzenie”. Tymczasem udowodniono, że związki te mogą łatwo przenikać z opakowań do żywności. Szczególnie wysokie ich stężenie znajduje się w żywności wysoko przetworzonej.

Zespół analityków zebrał dane od blisko 9 tys. osób. Uczestnikom zadano szczegółowe pytania dotyczące ich diety w ciągu ostatnich 24 godzin, w tym konsumpcji żywności typu fast food. Pobrano od nich także próbki moczu, które przebadano pod kątem obecności produktów rozpadu dwóch konkretnych ftalanów: DEHP i DINP.

Okazało się, że im więcej fast foodów spożywali uczestnicy badania, tym wyższa była ich ekspozycja na ftalany. Osoby, które zjadły najwięcej tego typu pokarmów, miały w moczu o 23,8 proc. wyższe stężenie produktów rozpadu DEHP oraz o blisko 40 proc. wyższy poziom metabolitów DINP w porównaniu do ludzi, którzy w przeciągu ostatniej doby przed badaniem unikali fast foodów.

Naukowcy odkryli również, że najistotniejszymi źródłem ftalanów były produkty zbożowe oraz mięsne. Produktami zbożowymi, które szczególnie silnie magazynowały w sobie szkodliwe substancje, były np. spody do pizzy, ciastka, chlebki typu pita, burrito oraz potrawy z ryżu i makaronu.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ