20 sierpnia br. tor wyścigów konnych na Służewcu zamienił się w mekkę dla wielbicieli koni czystej krwi arabskiej. O kompleksową oprawę kulinarną wydarzenia zadbał lider na rynku usług cateringowych w zakresie kulinariów eventowych – marka Deli Catering .

20 sierpnia br. tor wyścigów konnych na Służewcu zamienił się w mekkę dla wielbicieli koni czystej krwi arabskiej. Na miłośników zarówno wyścigów, jak i pięknych koni czekały sportowe emocje. Punktem kulminacyjnym niedzielnych zmagań był bieg Sheikh Zayed Bin Sultan Al Nahyan – Nagroda Europy. Po raz pierwszy w historii tego wyścigu, który jest rozgrywany od 1985 r., zwycięstwo odniosła derbistka, Shannon Queen. Co ciekawe, klacz ta jest także pierwszym arabem w historii Służewca, mającym obecnie na koncie 10 wygranych z rzędu.

Co ważne, w niedzielnym programie gonitw znalazł się także m.in. wyścig o Nagrodę Emaela i Memoriał Bogdana Ziemiańskiego. Równie interesującymi wydarzeniami były również gonitwy: HH Sheikha Fatima Apprentice World Championship IFAHR (przeznaczona dla jeźdźców nie posiadających tytułu dżokeja) oraz HH Sheikha Fatima Bint Mubarak Ladies World Championship IFAHR (gdzie koni dosiadały jedynie amazonki).

Podczas widowiskowego wydarzenia marka Deli Catering odpowiadała za kompleksową oprawę kulinarną Trybuny Honorowej, w tym za: bary koktajlowe na trzech piętrach, obsługę Stefy VIP oraz obsługę kulinarną gości indywidualnych. Choć w menu królowały dania typowo starowarszawskie, które odzwierciedlały potrawy serwowane na Trybunie Honorowej po uruchomieniu Toru Służewiec, nie zabrakło i rarytasów w bardziej nowoczesnej odsłonie, jak tatar wołowy z salsą z domowych pikli i musztardą francuską czy mangalica w sosie z czerwonego wina na ziemniaczano-truflowym puree.

Red. 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ