Łódzcy naukowcy pracują nad inteligentnymi, biodegradowalnymi opakowaniami do żywności, których barwa będzie zmieniać się pod wpływem starzenia produktu. Specjalne indykatory pochodzenia roślinnego będą nas informować czy żywność jest świeża.

Z materiałów otrzymywanych np. z odpadowej biomasy kukurydzy, z zastosowaniem odpowiednich dodatków, można otrzymać polilaktyd, czyli polikwas mlekowy. Następnie może być on stosowany jako proekologiczny materiał opakowaniowy, który po skończonym czasie eksploatacji z łatwością można zutylizować poprzez biodegradację.

W ramach projektu naukowcy opracowują także technologię otrzymywania inteligentnych i proekologicznych materiałów opakowaniowych, które będą zawierały barwne indykatory czasu starzenia, również pochodzenia roślinnego. Indykatory zmieniają swoją barwę pod wpływem działania promieniowania słonecznego i innych czynników klimatycznych, podobnie jak jabłko, które, psując się, po pewnym czasie zmienia barwę podczas naświetlania promieniowaniem UV.

– Kupując żywność będziemy wiedzieli, jak zmienia się barwa takiego opakowania i ile czasu już żywność jest przechowywana. Inteligentne opakowania będą informowały o świeżości zapakowanego towaru – mówi dr Anna Masek z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników Politechniki Łódzkiej.

Red. (źródło: nauka.pap.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ