W dniach 5-8 września br. w nowoczesnym obiekcie targowym Expo Mazury w Ostródzie odbyła się 44. edycja Międzynarodowych Targów Meblowych. O kulinarną oprawę wydarzenia zadbała marka Deli Catering.

W tym roku odwiedzającym MTM została zaprezentowana jedna z największych w Polsce ofert zarówno polskiego, jak i zagranicznego przemysłu meblarskiego – od tkanin czy płyt, po gotowe już wyroby. Targom towarzyszyło również wiele dodatkowych wydarzeń, jak prelekcje eksperckie, pokazy czy Strefa Polskiego Wzornictwa. Co ciekawe, po raz pierwszy w historii Targów odbyły się także warsztaty snycerskie.

O kompleksową obsługę cateringową wydarzenia zadbała marka Deli Catering, która przygotowała zarówno kulinarne strefy sprzedażowe, jak i potrawy na wieczorny bankiet. W menu, skomponowanym w oparciu o dania kuchni polskiej, nie zabrakło nowoczesnych akcentów europejskich. Na stole pojawiły się takie potrawy, jak żeberka macerowane w chili i burbonie, jagnięce tiftele w kminkowo-winnym sosie, czy pierogi z gęsiną i chrupkimi skwarkami.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ