Konieczne jest zwiększenie zaangażowania rządów poszczególnych krajów w inicjatywy, których celem jest edukacja społeczeństwa w zakresie spożycia warzyw i owoców oraz korzyści z tego płynących – taką konkluzję przyniósł XIII Kongres Promocji Warzyw I Owoców w Warszawie. Międzynarodowi eksperci zaangażowani w kształtowanie polityki prozdrowotnej dzielili się wiedzą i doświadczeniami z poszczególnych krajów.

Wniosek jest jednoznaczny – stwierdzono – ogólnoświatowe spożycie warzyw i owoców jest poniżej zaleceń ekspertów, co jest przyczyną wielu chorób niezakaźnych np. cukrzycy, niektórych rodzajów nowotworów, udarów i zawałów.

– Im wyższe spożycie warzyw i owoców, tym dłuższe życie. Przy siedmiu porcjach dziennie ryzyko przedwczesnej śmierci spada nawet aż o 4 proc. Nie należy czekać do 50. roku życia ze zwiększeniem spożycia warzyw i owoców – apelowała dr Katarzyna Stoś, zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa żywności i suplementów diety Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie, reprezentująca Polskę w panelu dotyczącym polityki prozdrowotnej w kontekście spożycia owoców i warzyw.
– Ważne są działania oparte na konsolidacji, prowadzone przez różne instytucje, także państwowe oraz ekspertów. Ważny jest także spójny przekaz w szkole i w domu, dlatego tak istotne są działania edukacyjne skierowane zarówno do dzieci, jak i rodziców – zwróciła uwagę prof. dr hab. Krystyna Gutkowska, dziekan Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Podsumowując prowadzoną dyskusję zauważyła, że konieczne jest też współdziałanie na wielu płaszczyznach – zarówno rządowej i ministerialnej, jak również na niższym poziomie organizacyjnym: w szkołach i innych placówkach edukacyjnych.

Taka synergia działań wykorzystywana jest m.in. na rynku brazylijskim, o czym mówiła Isabela Sattamini z Narodowego Instytutu Onkologicznego w Brazylii

– W naszym kraju w zakresie zdrowego sposobu odżywiania prowadzone są działania zarówno na poziomie polityki publicznej, edukacji, a także działań w społecznościach. W Brazylii jest kilka międzyministerialnych inicjatyw promujących spożycie warzyw i owoców, np. w 2016 r. została podpisana rezolucja Ministerstwa Zdrowia, która zapewnia działania w zakresie wprowadzenia zdrowej żywności do kafeterii i stołówek – poinformowała.
– Chile także boryka się ze zbyt niskim spożyciem warzyw i owoców. Tylko 15 proc. społeczeństwa spożywa rekomendowane 5 porcji warzyw i owoców dziennie. Dlatego też istnieje potrzeba zbudowania skutecznych programów, by rozwiązać ten problem w naszym kraju – ocenił dr Fernando Vio Del Rio, prezydent 5 a day, Chile.

Podsumowując obrady pierwszego dnia Kongresu dr Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny podkreślił , jak ważna jest świadomość rządów poszczególnych krajów co do istoty zdrowia publicznego.

– Zdrowie publiczne to nie medycyna naprawcza. Lepiej, bezpieczniej i taniej jest zapobiegać poprzez dobrą prewencję niż leczyć – podsumował.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ