W ubiegłą niedzielę tłumy warszawiaków przybyły na Służewiec, aby obejrzeć Wielką Warszawską – najważniejszą gonitwę sezonu. O kompleksową oprawę kulinarną wydarzenia zadbał lider na rynku usług cateringowych w zakresie kulinariów eventowych – marka Deli Catering.

24 września br. odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu wyścigowego – Wielka Warszawska, stanowiąca klasyczny wyścig rozgrywany na dystansie 2600 metrów.

Zgodnie z oczekiwaniami zwycięstwo odniósł wielki faworyt, tegoroczny trójkoronowany (wygrane w Rulera, Derby i St. Leger) derbista Bush Brave. Trenowany przez Wojciecha Olkowskiego rumak zostanie wybrany na konia roku w Polsce. W tym dniu na widzów – tych starszych i tych młodszych – czekały również inne dodatkowe atrakcje, jak konkurs na strój z epoki czy finał Kawaleryskich Mistrzostw Polski.

Wielką Warszawską wsparła kulinarnie marka Deli Catering, która odpowiadała za kompleksową oprawę cateringową trzech poziomów Trybuny Honorowej. Zaproszeni specjalnie na tę okoliczność goście mogli skosztować przekąsek FingerCoctail z najnowszej jesiennej kolekcji marki. Nie zabrakło takich rarytasów, jak pierś wędzonej gęsi z pasztetem z kaszy gryczanej i prawdziwków na konfiturze z jarzębin, a także troci wędzonej w zimnym dymie na musie z korzenia dzikiego słonecznika i czarnuszką oraz trufli z sera korycińskiego ze śliwką.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ