25 października to Światowy Dzień Makaronu, który ma swoich zwolenników na całym świecie i wśród różnych grup konsumentów. Doceniają go wielbiciele kuchni klasycznej i nowatorskiej. Inspiruje kulinarnych mistrzów pod każdą szerokością geograficzną, także w Polsce. Czy wszędzie smakuje tak samo?

Makaron tak, ale łącząc go z regionalnymi dodatkami możemy stworzyć wachlarz kulinarnych odsłon. Na przykład nad morzem smakować będzie z rybą, w górach – z tradycyjnym oscypkiem, a na Lubelszczyźnie – z grzybami i dziczyzną.

25 października po raz pierwszy ogłoszony został Światowym Dniem Makaronu w Rzymie, w 1995 r. Obecnie świętuje się go na całym świecie. Każdy region Polski ma swoje ulubione smaki, które często kształtowały się przez stulecia – w wyniku styku różnych kultur i kulinarnych przyzwyczajeń. Podróżując po kraju chętnie próbujemy regionalnych specjałów. Nad morzem czy na Mazurach ze smakiem zjadamy rybę, w górach rozkoszujemy się tradycyjnym oscypkiem, a podczas wizyty na Śląsku kosztujemy różnych rodzajów mięs.

Z okazji Światowego Dnia Makaronu ekspert kulinarny przygotował dla marki Lubella propozycje makaronowych dań z lokalnymi dodatkami z różnych regionów kraju

– Światowy Dzień Makaronu to świetna okazja do tego, by przypomnieć o wielkiej popularności tego przysmaku. Potrawy z makaronem są znane i lubiane na całym świecie. To bardzo wszechstronny dodatek, który odnajduje się w najróżniejszych kulinarnych kompozycjach: zupach, daniach głównych, sałatkach, a nawet deserach. Makaron ceniony jest także w wielu kuchniach regionalnych i znakomicie łączy się z lokalnymi dodatkami i przysmakami. – podkreśla Michał „Magiel” Myszkiewicz, ekspert kulinarny marki Lubella.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ