W tym roku pod względem bezpieczeństwa żywnościowego Polska zajęła 27. pozycję na świecie, zaś w Europie uplasowała się na 17. pozycji – wynika ze Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego dla 113 krajów.

Światowy Indeks Bezpieczeństwa Żywnościowego – Global Food Security Index opracowywany jest od 2012 r. przez Economist Intelligence Unit na zlecenie firmy DuPont.

Indeks powstaje na podstawie danych pochodzących od takich instytucji, jak Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa – FAO, Światowa Organizacja Zdrowia – WHO, Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy. Ocenie podlega 28 czynników zgrupowanych w trzy kategorie – osiągalność cenowa, dostęp do żywności oraz jakość i bezpieczeństwo.

Polska utrzymuje trend wzrostowy w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego od 2014 r. Punktacja dla naszego kraju w tym roku wyniosła 74,1 pkt. na 100 możliwych. Przy niewielkim wzroście o 0,2 pkt., w porównaniu z poprzednim rokiem, Polska uplasowała się na 27. miejscu w ogólnym rankingu, czyli o dwa miejsca wyżej. Obecnie znajduje się pomiędzy Kuwejtem i Omanem. Wśród krajów europejskich Polska zajmuje 17. pozycję, przed Grecją i tuż za Czechami.

Red. (źródło: money.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ