Podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest zróżnicowana dieta. Wytyczne, którymi należy się kierować przy jej planowaniu znajdziemy w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej, opublikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ).

Piramida w prosty sposób pokazuje, jakie produkty i w jakich proporcjach powinny się znaleźć na naszych talerzach. Wraz z innymi produktami zbożowymi, makaron tworzy jedną z najbardziej znaczących grup, która zajmuje ważne miejsce u jej podstawy – zaraz po aktywności oraz warzywach i owocach. Zawiera on ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu składniki odżywcze, w tym witaminy z grupy B i mikroelementy. Na przykład spożywając 100 g pełnoziarnistego makaronu dostarczamy m. in. manganu – minerału przyczyniającego się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, fosforu – pomagającego w utrzymaniu zdrowych kości i zębów, czy żelaza – składnika istotnego dla rozwoju funkcji poznawczych i umysłowych oraz prawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego.

Poza dostarczaniem wartościowych składników odżywczych, jedną z najważniejszych ról makaronów w diecie człowieka jest zapewnienie nam porcji energii. Ważne, by wybierać produkty wysokiej jakości – wtedy pochodząca z nich energia uwalniana jest stopniowo. W połączeniu z faktem, że np. makarony są także źródłem błonnika wspomagającego pracę układu trawiennego i dającego uczucie sytości, chroni nas to przed napadami tzw. wilczego głodu, dzięki czemu łatwiej nam utrzymać prawidłowe nawyki żywieniowe.

Wybierając makaron i potrawę, jaką chcemy z nim stworzyć, należy wziąć pod uwagę nie tylko preferencje smakowe, ale także tryb życia. Czy uprawiamy sport aktywnie czy tylko rekreacyjnie? Pracujemy fizycznie czy głównie siedzimy za biurkiem? A może szczególnie uważnie dbamy o sylwetkę, albo mamy w domu pełnego energii malucha?

Rynek makaronów jest dziś niezwykle bogaty i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Makarony pełnoziarniste, z twardej pszenicy durum, żytnie, gryczane, a nawet z dodatkiem suszonych warzyw – tak liczne jego rodzaje dają wiele możliwości jego przyrządzenia. Z makaronami mogą więc powstać zarówno lekkie sałatki, rozgrzewające zupy na jesienno-zimowe chłody, jak i sycące dania główne – z sosami, w formie zapiekanek albo lekkich potraw z warzywami. Możliwości są praktycznie nieograniczone, ponieważ makarony świetnie łączą się niemal z każdym dodatkiem: mięsem, rybą, owocami morza, produktami sezonowymi, a także z regionalnymi specjałami z różnych stron świata.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ