Instytut Żywności i Żywienia przygotował dla dzieci aplikację o zdrowym żywieniu.  Eksperci mają nadzieję, że dzięki tej grze wzrośnie zainteresowanie zasadami racjonalnego żywienia i zdrowym stylem życia.

„Zdrowice” to zabawa na smartfony, która ma zachęcać do regularnego spożywania warzyw, owoców i wody, a także do aktywności fizycznej. Ma też wyrabiać zdrowe nawyki, które są ekspresowo nagradzane, a efekty widać natychmiast na ekranie smartfona. Gracze, dzięki zjedzonym w ciągu dnia owocom i warzywom, piciu wody i ruchowi zdobywają punkty – monety i energię – które służą im do budowy miasta w telefonie.

Aplikacja ma przypominać, że nadszedł czas na zdrową przekąskę lub szklankę wody, a już samo przejście kilku kroków jest rejestrowane i nagradzane punktami. Dodatkowym elementem o wartości edukacyjnej są opisy poszczególnych warzyw i owoców. Architektura gry i zawarte w niej treści są zgodne z zaleceniami Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla Dzieci i Młodzieży, opracowanej przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia.

Z wypowiedzi dzieci wynika, że świadomość dotycząca zdrowego stylu życia jest dosyć duża. To oznacza, że nasze działania trafiają na już przygotowany grunt, co daje szanse na ich lepsze i szybsze efekty. Niestety, dane dotyczące otyłości i nadwagi wśród dzieci są alarmujące. Na Mazowszu dotyczy ponad 30 proc. dzieci i młodzieży. To zaś skutkuje chorobami w dorosłym wieku, miażdżycą, cukrzycą, nowotworami – podkreśla prof. Mirosław Jarosz.

Z polskiej edycji badania European Childhood Obesity Surveilllance wynika, że już co trzecie dziecko w naszym kraju w wieku 6-9 lat ma nadwagę lub jest otyłe.

Red

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ