Ewa Wachowicz, znana m.in. z programu „Ewa gotuje”, otworzyła własną restaurację Zalipianki Ewa Wachowicz, przy Rynku Głównym w Krakowie, w miejscu dawnego, legendarnego lokalu „U Zalipianek”, gdzie spotykali się kiedyś studenci. Specjalnością jest kuchnia małopolska i krakowska.

W restauracji, w której wraz z tarasem pomieści się ponad 100 gości, do godz. 13.00 będzie można zjeść śniadania z wypiekanymi na miejscu podpłomykami, wytwarzanymi w restauracji lub dostarczanymi przez lokalnych wytwórców wędlinami, pasztetami oraz przetworami.

W menu znajdą się też m.in. śledź w trzech smakach, sałata z szyjkami rakowymi z sosem z nasturcji, zalewajka na wędzonce z kurkami i jajkiem przepiórczym, rosół z domowej kaczki i kury, słynna maczanka po krakowsku z podpłomykiem, tradycyjny kotlet schabowy z kością, udko kacze z pieca, ale też kluski leniwe z sosem grzybowym i oscypkiem lub na słodko z palonym masłem i szałwią.

Wnętrze restauracji, to efekt pracy artystów: plastyka Roberta Piątka oraz Sebastiana Gomułki i Andrzeja Górnisiewicza, autorów filmowych scenografii i dekoracji wnętrz m.in. w filmie „Wołyń.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ