Z początkiem kwietnia zakończyła się 3 edycja popularnej akcji informacyjno-promocyjnej „Rola pieczywa i przetworów zbożowych w codziennej diecie III”. Jej celem była szeroko pojęta edukacja na temat zdrowego trybu życia, a przede wszystkim roli jaką pełnią przetwory zbożowe w  odpowiednio skomponowanym jadłospisie.

Trzecia edycja kampanii edukacyjnej Rola pieczywa i przetworów zbożowych w codziennej diecie III trwała od października 2017 r. do 3 kwietnia 2018 r. Organizatorem akcji była Krajowa Federacja Producentów Zbóż, a podstawowym celem uświadamianie istotnej roli, jaką według specjalistów ds. żywienia pełnią przetwory zbożowe w codziennej diecie człowieka.

 

–  Dobrze, że Polacy doceniają nasze rodzime przetwory zbożowe. Stanowią one jeden z zasadniczych elementów naszej codziennej diety. W Piramidzie Prawidłowego Żywienia produkty zbożowe znajdują się prawie u podstawy, dlatego powinny znaleźć swoje miejsce w we wszystkich głównych posiłkach. Znakomicie komponują się z innymi produktami spożywczymi, wprowadzają urozmaicenie i wzbogacenie diety, ponieważ każdy z nich posiada inne walory smakowe i mnóstwo wartościowych składników odżywczych – mówi ekspert dr hab. Dariusz Włodarek. 

Co wiemy na temat przetworów zbożowych?

W ramach kampanii Rola pieczywa i przetworów zbożowych w codziennej diecie III przeprowadzone zostało także badanie wśród mam. Odpowiadały one na pytania związane ze zdrowym trybem życia, z podstawami odżywiania, a przede wszystkim zbadano ich wiedzę na temat przetworów zbożowych.

Okazało się, że większość badanych (65 proc.) wie, że przetwory zbożowe są jedną z najważniejszych kategorii spożywczych, zaraz po warzywach i owocach. Jednocześnie jednak niemal taka sama ilość odpowiadających (64 proc.) twierdzi, że należy je spożywać średnio 1-2 razy dziennie, a  6 proc., że nawet rzadziej. Tymczasem eksperci ds. żywienia podkreślają, że przetwory zbożowe powinny pojawiać się na naszych talerzach w większości z zalecanych 4-5 posiłków.

Blisko 90 proc. pytanych mam zadeklarowało też, że wie jakie składniki odżywcze są zawarte w przetworach zbożowych. Jednak nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że wartościowe pod tym względem są wszystkie ich kategorie. Np. o tym, że mąka zawiera wiele składników mineralnych wie 37 proc. badanych, a świadomych faktu, że wszystkie płatki czy pieczywo to źródło pochodzących ze zbóż witamin z grupy B jest 54 proc. respondentek. Taka sama ilość kobiet wie, że wartościowe pod względem odżywczym są wszystkie rodzaje kasz.

Obserwujemy, że prowadzona przez nas akcja przynosi rezultaty i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z ważnej roli przetworów zbożowych w codziennej, prawidłowo skomponowanej diecie. Naszymi działaniami chcemy nie tylko przybliżyć tę kategorię spożywczą Polakom i odczarować mity krążące na jej temat, ale też uporządkować i uzupełnić – często jeszcze niepełną wiedzę konsumentów. Chcemy też zachęcić do sięgania po rodzime przetwory zbożowe. Polskie zboża są wysokiej jakości, a polscy producenci spełniają restrykcyjne wymagania norm prawnych – zarówno krajowych, jak i unijnych – mówi Rafał Mładanowicz Prezes Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ