Na dwa dni Kraków stał się stolicą innowacyjnej Polski. Jedno najważniejszych wydarzeń gospodarczych w Europie Środkowo-Wschodniej – Impact’18 stało się miejscem licznych spotkań, debat i prelekcji. O obsługę kulinarną gości VIP zadbał lider na rynku usług cateringowych w zakresie kulinariów eventowych – marka Deli Catering.

O cyfrowej przyszłości dyskutowali przedstawiciele najbardziej innowacyjnych firm, naukowców, polityków i urzędników. Największe zainteresowanie wśród uczestników wzbudziła Sophie – robot humanoidalny, stworzony przez Hanson Robotics, który nie tylko wygląda jak człowiek i naśladuje ludzkie ruchy oraz gesty, ale również potrafi wyrażać swoje emocje i sam poszukuje odpowiedzi na zadane mu pytania.

O pełną oprawę kulinarną uroczystej gali wydarzenia zadbała marka Deli Catering. Specjalnie na tę okoliczność przygotowany został tatar z malinowych pomidorów z musem z avocado i bazyliowym kawiorem w kompozycji szafranowej emulsji, a także comber cielęcy macerowany z zielonym tymiankiem serwowany z kremowym gratin, blanszowanymi szparagami i balsamiczno-pieprzowym sosem oraz torcik mango na konfiturze z moreli z ziemią jadalną i winnym sosem z malin.

Wydarzenie odbyło się 13-14 czerwca br. w Krakowie.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ