Bułkę przez Bibułkę to restauracje, w których najważniejsze w menu są śniadania. Misją firmy jest tworzenie miejsc, które będą dobrym przystankiem na początek dnia.

Sieć stawia na kawy i pieczywa. Pieczywo wypiekane jest na miejscu a włoską kawę przyrządzają wyszkoleni bariści. Menu uzupełniają sałatki, koktajle oraz oryginalne kanapki, podawane na ciepło, z domowym sosem i sałatką. 

Pierwsza restauracja powstała na warszawskim Mokotowie. Obecnie sieć składa się z czterech restauracji: trzech w Warszawie (Mokotów, Śródmieście, Saska Kępa) i jednej w Konstancinie. W każdym lokalu jest to samo menu, są te same elementy wystroju wnętrza każdy lokal ma mieć jednak swój indywidualny charakter.

– Mimo dynamicznego wzrostu w ostatnich latach branża gastronomiczna ma wiele wyzwań i dobrze, że jest organizacja, która reprezentuje pracodawców tego sektora, dba o wizerunek branży, dobre kontakty z administracją i istotne dla branży sprawy. Wśród celów organizacji szczególnie zwróciło naszą uwagę „tworzenie warunków dla uczciwej konkurencji na rynku”. Nieuczciwa konkurencja, związana przede wszystkim z nierejestrowaniem sprzedaży i niewydawaniem paragonów fiskalnych przez sprzedawców usług gastronomicznych, jest nadal sporym problemem w Polsce  mówi Aleksandra Dojnikowska, właściciel firmy.  

W kwietniu sieć dołączyła do Związku Pracodawców Hoteli, Restauracji i Cateringu. Obecnie ZP HoReCa liczy 33 członków.

Red. (źródło: zphoreca.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ