Dunkin’ Donuts pojawił się w Polsce 1 lutego 2016 r., po 14 latach nieobecności. Sieć otworzyła wtedy swój lokal w Warszawie. Po 2,5 roku działalności po raz kolejny ogłoszone zostało wycofanie się z Polski. Franczyzobiorcą była Varsovia Food Company.

„Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy i, niestety, lokale Dunkin’ Donuts po trzech latach znikają z mapy Polski. Ta smutna decyzja nie była łatwa, ale w zaistniałych okolicznościach okazała się konieczna. Dziękujemy za wszystkie wspólnie zjedzone donuty. Będziemy za Wami tęsknić i zapraszamy dziś na Świętokrzyską 16 na wyprzedaż ostatnich donutów i pamiątek na otarcie łez. Lokal będzie otwarty do ostatniego donuta. Donut worry, be happy, dziękujemy” – czytamy na profilu facebookowym sieci.

Dunkin’ Donuts udało się utrzymać 6 lat. Planowano utworzenie w ciągu 7 lat 44 lokali na terenie całej Polski, m.in. w Warszawie, Trójmieście, Krakowie i w Katowicach.  Udało się otworzyć tylko trzy lokale – wszystkie w Warszawie.

Dunkin’ Donuts specjalizuje się w sprzedaży amerykańskich pączków z dziurką, czyli donutów. prowadził już w Warszawie kawiarnię z donutami w latach 90. Działała ona właśnie przy ul. Świętokrzyskiej. Przyciągała kilkudziesięcioma odmianami donutów w ofercie. Została jednak zamknięta w 2002 r., gdyż firma wycofała się wtedy z Polski. Na świecie sieć liczy obecnie ponad 11.300 restauracji na całym świecie – w tym ok. 8000 w USA i ponad 3200 zlokalizowanych w 36 innych krajach.

Pomysł narodził się w 1950 r. w Masachussetts. William Rosenberg otworzył pierwszy lokal Dunkin’ Donuts i rozpoczął sprzedaż kolorowych donutów, które stały się znane na całym świecie. Obserwując swoich gości, twórca pomysłu doszedł do wniosku, że klienci chętnie maczają (ang. dunk – maczać) zakupione donuty w kawie. Postawił sobie za cel stworzenie najlepszej jakościowo kawy, która będzie komponować się z jego wypiekami. Obecnie Dunkin’ Donuts jest jednym ze światowych liderów branży, a kawa przygotowywana według receptury Rosenberga serwowana jest 3 mln gości w 33 krajach na całym świecie.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ