Mołdawia, Gruzja, Argentyna i Chile to ważne miejsca turystyki winnej na międzynarodowej arenie. Turystyka winna jest najszybciej rozwijającym się segmentem turystyki, stwarzającym ogromne możliwości rozwoju dla gospodarki – stwierdzono w trakcie 3. Międzynarodowej Konferencji nt. Turystyki Winnej (UNWTO Global Conference on Wine Tourism) pt. „Turystyka winna jako narzędzie rozwoju obszarów wiejskich”, która odbyła się w Mołdawii.

W trakcie prelekcji i paneli międzynarodowi eksperci omówili 8 obszarów, których rozwój jest niezbędny, aby turystyka winna mogła być efektywnym narzędziem transformacji obszarów wiejskich. Obejmują one następujące działania:

  • enoturystyka powinna być integralną częścią narodowej strategii rozwoju turystyki;
  • we współpracę powinni być zaangażowani różnorodni partnerzy;
  • należy prowadzić współpracę z lokalnymi społecznościami;
  • małe i średnie przedsiębiorstwa powinny być wspierane we wprowadzaniu innowacji;
  • turystykę winną należy postrzegać nie tylko przez pryzmat wzrostu dochodów bezpośrednio w branży, ale propagować wobec niej holistyczne podejście;
  • wyzwaniem i dużą szansą jest analiza Big Data, która umożliwia precyzyjne poznanie preferencji gości i zaproponowanie im spersonalizowanej oferty;
  • edukacja pozwalająca podnosić umiejętności jest kluczowa dla rozwoju;
  • rozwój obszarów wiejskich powinien następować zgodnie z celami wytyczonymi w Agendzie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

W 2017 r. nastąpił aż 50-proc. wzrost liczby zagranicznych turystów w Mołdawii. Pensjonaty we wsiach przyjęły ponad 3 razy więcej gości, a winnice odnotowały ponad 20-proc. wzrost liczby odwiedzających w porównaniu do okresu sprzed dwóch lat.

Najważniejszym wydarzeniem w Mołdawii, związanym z tradycją produkcji wina, będą obchody Narodowego Święta Wina, które odbędą się już 6-7 października. W Kiszyniowie powstanie specjalne miasteczko winne, a w winiarniach na terenie kraju przewidziane są liczne atrakcje.

Uczestnicy wrześniowej konferencji odwiedzili winnice Mołdawii, tj. Mileştii Mici oraz Cricovą, w których znajdują się największe na świecie piwnice winne oraz kolekcje win. Goście udali się także do chateau Castel Mimi – pierwszej i najbardziej okazałej winnicy w Mołdawii, a także w inne atrakcyjne turystycznie miejsca.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ